Nowy Testament – opracowanie

Nowy Testament – opracowanie

Nowy Testament, w którym Chrystus umiera za grzechy ludzkości. W tym kontekście najbardziej znacząca jest rozmowa w Ogrojcu pomiędzy Bogiem Ojcem a Chrystusem, jego Synem, który będąc Bogiem, materialnie jest człowiekiem. Jest on kwintesencją boskiej miłości do człowieka. Chrystus doświadczając takich uczuć, jak strach, przerażenie pyta, czy nie ma innej drogi do zbawienia ludzkości. Prosi: „Odsuń ten kielich ode mnie”. Milczenie Boga jednoznacznie wskazuje na to, że nie ma innej drogi. Jednak istotą rozmowy w Ogrojcu jest dobrowolność ofiary Chrystusa. Sam dochodzi do takiego wniosku – nie zmuszany przez swojego Ojca.

Przesłaniem opowieści o Hiobie jest bezwarunkowa wiara i zaufanie do Boga, niezależnie od problemów życia, tak naprawdę obrazuje życie każdej osoby wierzącej.
Mowy Boga często ironiczne, złożone głownie z pozornie retorycznych pytań, mają jeden główny cel – proponują nowe rozumienie Boga, świata i własnego cierpienia, relacji między Bogiem a człowiekiem. Bóg zapewnia Hioba o pamięci, swej wszechobecności, zwraca uwagę, że niewinnie cierpiący nie został porzucony i zapomniany. Hiob uznaje swą sytuację za następstwo działań Boga który wyznaczył człowiekowi pozycję „pyłu i prochu”.

Księga Hioba obrazuje nam, że warto pozostawać wiernym sobie i Bogu. Ta wspaniała księga próbuje skłonić czytelnika do widzenia świata, człowieka i Boga, czasem nawet w bardzo trudnych relacjach. Związek człowieka z Bogiem powinien wyrastać z wolności, szczęścia, poczucia lojalności, a nie jak czasem bywa, że jest oparty na ślepym obowiązku.